Docela velké divadlo Litvínov – „Klára 3847 – aneb příliš mnoho hvězd“

1.11.2023

Dne 31. 10. 2023 měli žáci druhých ročníků jak maturitního, tak i učebního oboru možnost zhlédnout toto unikátní představení.
Představení se konalo pod záštitou starostky Uherského Brodu, paní PhDr. Miroslavy Polákové Ph.D. Britská televizní stanice BBC mapovala před několika lety osudy osvětimských vězňů a narazila tehdy i na příběh Kláry Brodyové (1920 - 2007), ženy, která jako jediná ze své rodiny přežila věznění v jednom z nejhorších koncentračních táborů. Po válce se přestěhovala na sever Čech a nikdy svým blízkým o válce nevyprávěla. To, že byla vězněna v Osvětimi, připomínalo jen číslo 3847 vytetované na jejím předloktí. V roce 1985 sedla Klára k psacímu stroji a zcela bez emocí popsala své zážitky z té doby. Vznikl příběh, který svou věcností a strohým popisem zvěrstev páchaných na vězních děsí a dojímá. Příběh dívky, která jako jediná z patnáctičlenné rodiny přežila útrapy transportu, selekci, mučení i pochod smrti, zaujal „Docela velké divadlo Litvínov“ natolik, že ho zpracoval jako dokumentární divadelní inscenaci.

Forma a způsob zpracování příběhu Kláry žáky naší školy doslova ohromila a všichni odcházeli z představení s hlubokým emočním zážitkem. Herci sklidili nejen od našich žáků, ale i od celého publika neskutečný aplaus.

 

Mgr. Šárka Fialová