Poznávací zájezd do Prahy 4.-6.5.2024

7.6.2024

     V úterý 4. června jsme měli sraz na autobusovém nádraží v Uherském Brodě a v sedm hodin jsme nasedli do autobusu a vyrazili směr Praha.  Naší první zastávkou byl Valdštejnský palác, dnes sídlo Senátu PČR, kde jsme měli domluvenou exkurzi. Protože jsme přijeli brzy, využili jsme čas a podívali se do Valdštejnské zahrady. Poté jsme vyrazili do sídla horní komory Parlamentu ČR. Při vstupu jsme museli projít detekčními rámy, na které jsme už zvyklí ze vstupu do naší školy, takže nás to nijak nerozhodilo. Naším průvodcem byl Patrik Kunčar, senátor pocházející z Uherského Brodu. Od něho jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí, například to, kde zasedal Senát při povodních v roce 2002. Prohlídku reprezentačních místností jsme zakončili v Rytířském sále, původní valdštejnské konírně, dnes Jednacím sále Senátu, kde zároveň probíhají i veřejná slyšení či konference. Mohli jsme posedět v křeslech senátorů nebo se postavit za řečnický pult. V Rytířském sále v tento den probíhala i vernisáž prací studentů puškařských oborů a uměleckého oboru naší Střední školy – Centra odborné přípravy technické Uherský Brod. Paní ředitelka Hana Kubišová jménem školy předala pamětní listy s ocelotiskem od našeho spolužáka Jakuba Čihánka významným hostům, kteří nás poctili svojí přítomností při této slavnostní události. Výstavu jsme si všichni prohlédli a potom jsme se občerstvili na připraveném rautu. V pozdních odpoledních hodinách jsme se přesunuli autobusem do místa našeho ubytování, hotelu v Berouně.

     Ve středu ráno jsme po snídani vyrazili do Prahy. Nejdříve do Národního památníku hrdinů heydrichiády. Měli jsme možnost prohlédnout si Kostel svatého Cyrila a Metoděje a jeho kryptu. V té se skrývalo 21 nocí 7 parašutistů po atentátu na Reinharda Heydricha. Po prohlídce kostela jsme kratší procházkou došli do Muzea Policie ČR, kde jsme se seznámili s historii, vývojem a činností bezpečnostních sborů a kde jsme viděli sudy vytažené z Orlické přehrady a mnoho jiných zajímavostí. Následovala návštěva Muzea československých legií. Zaujaly nás především vzácné předměty z pozůstalosti československých legionářů, třeba uniformy, zbraně a dobové fotografie. Prošli jsme se i po historickém centru našeho hlavního města a opět přejeli do Berouna.

     Poslední den našeho výletu jsme využili na prohlídku Národního technického muzea s velmi bohatou a různorodou expozicí. Mě zaujala především část věnovaná dopravě, stavitelství a astronomii. Třídenní program byl završený Armádním muzeem Žižkov. Nás, budoucí puškaře a zájemce o zbraně zaujaly velké sbírky perkusních a křesadlových pistolí nebo také sedm základních historických úseků, které mapují vojenské dějiny českého území a českou státnost. Po prozkoumání tajů vojenského muzea jsme nasedli do autobusu a vydali se směr Uherský Brod.

Marek Smolka, 2.MT